A sulikezdés mindig is nehéz volt. Már csak a tudat, hogy most egy évig kisebb szünetekkel, de folyamatosan tanulsz, borzasztó.
Az igazat megvallva legbelül már mindenki várja, és lehet, hogy nem a tanulásért, de valamiért biztos. Vannak olyanok, akik szeretnek iskolába járni, és ezt nem szabad elítélni, mivel mindenki szeret valamit a suliban. A többség azért várja a sulit, mert találkozhat a barátaival. És ebben nagyon jó az iskola: összekovácsolja a társaságokat, barátokat.
Itt születnek a legtartósabb barátságok, amik egy életre szólnak. És a legtöbben azt állítjuk, hogy a tanulás kínszenvedés, de ez nem igaz. Mindenkinek van legalább egy tantárgya, amit szeret, és amikor az órán ül, nem a padtársával szórakozik, hanem egész órán figyel. Én a kedvenc tantárgyaimra sosem tanulok, mégis ötöst írok, mert figyelek órán. Az egyik barátom így válaszolt arra a kérdésre, hogy milyen neki az iskolakezdés: „Az iskolakezdés olyan, mint amikor elkezdenek lehúzni egy hosszú ragtapaszt a szőrös lábamon. Egy kis ideig abbahagyják (őszi szünet), de utána folytatják.”
És mitől függ, hogy szeretjük-e a tantárgyat? A tanártól! A tanárok hatással lehetnek az egész életünkre, mert ha valaki rosszul tanít, unalmasan és érthetetlenül, akkor az a tantárgy nem fog érdekelni. Oké, az még nem gáz, ha a technikatanárod ilyen, de ha a matektanárod, akkor kezdhetsz aggódni, mivel a matekot életedben milliószor kell használni. Például: a boltban a kasszás rosszul ad vissza, és mivel te nem tudsz számolni, azt hiszed, jól adott vissza. Másnap elmész újra, és a kasszás emlékszik rád, és újra rosszul ad vissza, de te nem veszed észre. Miért? Mert a tanárod 18 évvel ezelőtt nem tanított meg számolni!
A tanárok hozzáállása is nagyon fontos, mert nem lehet túl szigorú, sem pedig túl kedves. Én már gondolkodtam, hogy milyen egy ideális iskola: sok program, sportlehetőség, jó közösség, jó fej tanárok, sok szabadidő, bentlakásos is lehet (de a szülők látogathassanak hétvégén), és akkor jöttem rá: ilyen iskola nincs is! De tábor van – úgy hívják, hogy PEOPLE TEAM.
Pongrácz Samu