Az élet forrása

Egyéb kategória
PEOPLE TEAM tábor

A talaj ásványi anyagok, élettelen és élő szerves anyagok, levegő és víz keveréke. Ezek az összetevők hatással vannak egymásra, bolygónk legfontosabb természeti erőforrását alkotják. A mérnökök építőanyagként, a diplomaták nemzeti területként tekintenek rá. Korlátozott erőforrás, azonban – mivel nagyon lassan bár, de folyamatosan alakul – megújulóként határozhatjuk meg. A szerves anyagok mellett homokból, iszapból és agyagból tevődik össze, pórusos szerkezetű. A szemcsés, termékeny fekete talaj élelmet és élőhelyet biztosít.

Talaj és víz

Bolygónk túlélése a talaj és a víz kapcsolatán is múlik. Élelmiszereink 95 százaléka ezekből az alapvető forrásokból származik. A növények felszívják az éltető vizet a talajból: ez a szimbiózis, szoros együttélés a mezőgazdasági rendszerek alapja. A víz összeköti az ökoszisztémát, az élőlényeket és az élettelen környezetet. A klímaváltozás küszöbén és az emberi tevékenység következtében azonban a talajt alábecsüljük, vízforrásainkat pedig túlzottan igénybe vesszük. A víz és a jég pusztítja a felszínt, ez az erózió megbontja a természetes egyensúlyt: csökkenti az életadó víz talajba szivárgását és hozzáférhetőségét.

Fenntarthatóság

A fenntartható talajkezelési gyakorlatok, mint a kevesebb szántóföld, a vetésforgó, szerves anyagok hozzáadása, takarónövények alkalmazása, javítják a talaj egészségét, termékenységét, csökkentik az eróziót és a szennyezést, növelik a víz beszivárgását és elraktározását, fenntartják a talaj biológiai sokféleségét, és hozzájárulnak a szénmegkötéshez. Utóbbi elengedhetetlen szerepet játszik az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

A talaj világnapját, a World Soil Dayt 2002 óta december 5-én ünnepeljük, hogy figyelmünk a talaj egészségének javítására irányuljon, továbbá hogy támogassuk a fenntartható talajgazdálkodást.

A Föld veséje

Az emberi tevékenységek következtében szándékosan vagy véletlenül ártalmas anyagok kerülnek a talajba. Nagy mennyiségű rovarölő szer arzént, gázolaj ólmot juttat a talajba. Nagyvárosokban, volt ipari területeken radon, azbeszt, kromát, karbolsav szennyezheti a talajt. Biztos láttál már fényes, olajos pocsolyát a parkoló autótok alatt. Ha esik az eső, bemossa a petróleumszármazékot a talajba. Embereknek, növényeknek mérgezőek a fenti anyagok, melyeket az egészséges talaj kiszűr.

Fordította: Dobai Katalin

Forrás: soils.org, un.org és soilsmatter.wordpress.com

,
Te mit találtál fel ma?
Az igazi meleghozó

LEGFRISSEBB

PEOPLE TEAM tábor

Bréking – Dinótámadás

Táborunkba egy hatalmas – eddig még nem ismert – dinoszaurusz szabadult be. Rögtön a hangárban található büfé felé vette az…
PEOPLE TEAM tábor

2014 legjobbja: A galaxis őrzői

Melyik az a film, amelyben régi zenékre táncol Chris Pratt? Melyik az a film, amelyben a mosómedve legjobb barátja egy…
PEOPLE TEAM tábor

Nem tehetek róla!

Hibáztassunk másokat! Mert az könnyebb, mint megmagyarázni magunknak, hogy nem úszni tanulunk, hanem próbáljuk magunkat vízbe fojtani. Megtanultunk alibit keresni…

KAPCSOLÓDÓ