A csípős leves legendája

Táborélmény
PEOPLE TEAM tábor

Már sokan hallhattatok a tábori csípős leves legendás erejéről. Tudomásom szerint van a PT-ben néhány bátor ember, aki képes volt megenni egy egész tál levest! Nekem még nem volt szerencsém hozzá, de az utolsó napon biztos össze fogok gyűjteni még két embert, hogy ne kelljen három tállal kidobni, és persze azért, hogy megtapasztaljam, milyen sárkánynak lenni.

A csípős íz Ázsiából származik, ott azért ilyen elterjedt, mert a mostoha körülmények miatt rengeteg a betegség, de mivel a csípős fűszerek fertőtlenítő és vértisztító hatásúak, kevésbé kell tartani a bacilusoktól. Az alkohol is a csípős ízek közé tartozik, mert mint minden csípős étel/ital, ez is forró érzetet kelt a szájban. Persze a túlzott fogyasztása nem tesz jót, mert akár ki is száradhatunk tőle. Híresen égető ételek: csípős töltött paprika, szecsuáni csirkés tészta, mexikói zöldségleves tortillával és tequilával (ijesztően hangzik), és természetesen a jól ismert halászlevet is lehet igencsak csípősen készíteni.

Foglalkozzunk most az egyik legelterjedtebb amerikai csípős ízzel, a csilivel! A csili talán Mexikóban a legnépszerűbb, mert majdnem minden hagyományos ételnek az alkotóeleme. A csiliben található kapszaicin, egy olyan anyag, ami majdnem megegyezik a megfázás elleni gyógyszerek egyik alkotóelemével, a guaifenesinnel, ezért az orvosok gyakran ajánlják arcüreggyulladásban és megfázásban szenvedő betegeiknek. Ezenkívül magas vas-, C-vitamin- és karotinforrás a csili, emiatt lassítja az öregedést.

Érdekességek a csiliről:

– a vörösebb színűek erősebbek,

– a szárított csilipaprika tízszer erősebb a frissnél,

– a legtöbb paprika az ere és a magja eltávolítása után veszít az erejéből, vagy csak egy sima paprika marad. Ezért van, aki csak a magját használja a pikáns íz eléréséhez,

– a kisebbek erősebbek,

– az erősebb példányokhoz érdemes gumikesztyűben hozzáérni, mert a leve marhatja a kezünket,

– vigyázzunk, hogy ne érjen az arcunkhoz vagy kerüljön a szemünkbe,

– ha a csili nagyon éget, tejjel vagy citromos vízzel csökkenthetjük a fájdalmat,

– miután csilivel dolgoztunk, mindig mossunk alaposan kezet!

A csili erejének saját mértékegysége is van, az úgynevezett Scoville-skála, ami az előbb említett kapszaicin mennyiségét mutatja, mert ettől az anyagtól érezzük erősnek.

Biztos hallottatok már a különböző challenge-ekről. 2014 nagy kihívása volt a csilichallenge, aminek a lényege az volt, hogy össze kell rágni egy egész paprikát, a néző meg azon röhöghet, ahogy elvörösödött fejjel víz után ordibál az illető. Mit szólnátok egy csípősleves-challenge-hez a tábor keretein belül?

Zentai Léna

KecskeNEWSás-archívum


Nyolc dolog, ami nem fog hiányozni a régi PT-ből
Cha-cha Budapest-koncert

LEGFRISSEBB

PEOPLE TEAM tábor

Más világ

A színésztanároknál gyönyörűbb férfiakat még életemben nem láttam, soha. (Borzast kivéve!) Pénteken lehetőséget kaptunk arra, hogy betekintsünk a tábori színészek…
PEOPLE TEAM tábor

Bánki Beni a PT-ről

Bánki Benit tavaly ismerhettük meg a táborban. Ír, olvas, költ, slammel, szaval, fellép. Szövegeit mi is hallhattuk esténként. Múlt nyár…
PEOPLE TEAM tábor

Szekciófesztivál Julcsival

Mai feladatunk a szekciók meglátogatása volt. Sajnos időhiány miatt nem tudtunk mindenhova betekintést nyerni, ezért előre is bocsánat! Első utunk…
PEOPLE TEAM tábor

Fotózás a téren

Az emberi jogosok pénteki akciója. Múlt héten a csapat újra útnak indult, egy fotós–újságíróssal a hátukon, az én képviseletemben. A…

KAPCSOLÓDÓ