Mindenki volt gyerek, mindenki ismerte Frakkot és a Vízipókot. Ezek jó mesék voltak, de a mostaniak? Na, az egy másik történet.
A régi mesék egyszerűen fantasztikusak voltak. A Magyar népmesék, a Vízipók–csodapók, A kockásfülű nyúl, a Mekk Elek, A nagy ho-ho-ho-horgász, a Süsü és Pom Pom mind tanulságos, élvezetes és – ami a legfontosabb – értelmes történetek. Talán ez az, ami nagyon hiányzik a mai rajzfilmekből. Mert nincs ember, aki meg tud győzni engem arról, hogy a Fifi virágoskertje egy értelmes dolog, de erről majd később.
Az idősebb táborlakók segítségével felállítottam egy „Miért jók a 90-es évek meséi?” listát.
- A mai szabályozott, rajzolt agymosásokkal ellentétben nem az a céljuk, hogy minél több agysejtet elpusztítsanak a kölykök fejében.
- A dalok fülbemászóak, és még most, 14 évesen is emlékszem rájuk.
- Egyszerű karakterekkel is érdekes történetet hoznak létre.
- Jobban szinkronizálták őket.
- Nincs benne ok nélküli műnevetés, intelligens a humoruk.
- Kreatívak, és több teret adnak a képzelőerőnek.
- Ártatlanok, nincs bennük erőszak.
- Van mondanivalójuk, tanulságuk.
- Több szálon futnak, minél idősebb vagy, annál több igazságot osztanak meg veled az életről.
Még rengeteg érvet felsorolhatnék, de nem szükséges, mert a TV Maci jó, és kész! Legalábbis az idősebbek szerint. A gyerekek ugyanis máshogy gondolják.
Táborunk fiatalsága sajnos már nem ismeri a régi jó Kacsameséket és társaikat. Ők már az agymosó Thomasszal, a gőzmozdonnyal, Roryval, a versenyautóval és Angelinával, a balerinával nőttek fel, amelyeknek még a címe sem kreatív, mert ennyi erővel én is megírom Béla, a csillámdementor kalandos történeteit. Na de ne akadjunk fenn rögtön a címnél, nézzük a szereplőket, akik annyira idegesítőek, hogy az leírhatatlan. Azoktól a viccesnek szánt beszólásoktól pedig már az óvodások is falra másznak, és nem azért, mert alpinistának képzelik magukat. De rendben, én még ezt is elviselem, tehát nézzük a történetüket és a mondanivalójukat. Aha, néznénk, ha létezne ilyen, de kutatásaim szerint a mai gyerekek még így is jobban szeretik őket, mint a régieket, és ezt el kell fogadnunk.
Sajgó Réka
KecskeNEWSás-archívum – 2014